تفاوت کد اقتصادی با شناسه ملی

 

تلفن های مشاوره ۲۴ ساعته

۰۲۱۴۴۳۸۸۰۲۰ – ۰۲۱۴۴۳۷۴۵۸۸ – ۰۹۱۲۹۶۳۸۸۶۰

 

تفاوت کد اقتصادی با شناسه ملی

شایان ذکر ایست که کد اقتصادی به اشخاص حقیقی و حقوقی که کسب و کار و فعالیتشان  مشمول مالیات تعلق می گیرد ولی شناسه ملی فقط به اشخاص حقوقی (شرکت ها )تعلق می گیرد.
تفاوت کد اقتصادی با شناسه ملی
.مرجع صادر کننده شناسه ملی اداره ثبت شرکت ها است و مرجع صادرکننده کد اقتصادی ، سازمان امور مالیاتی کشور است . کد اقتصادی ، توسط قوه مجریه صادر میشود و شناسه ملی توسط قوه قضاییه.

تفاوت کد اقتصادی قدیم و جدید چیست ؟

در تاریخ پانزدهم بهمن سال ۱۳۹۰ در اطلاعیه ای سازمان امور مالیاتی و گمرک اعلام کرد : نسبت به ثبت نام الکترونیکی و اخذ کد اقتصادی به منظور تسهیل انجام امور مالیاتی و بهره‌مندی از تسهیلات مالیاتی نسبت به ثبت نام جامع الکترونیکی اقدام شود. ثبت‌نام جهت دریافت شماره اقتصادی جدید برای کلیه مؤدیان حقوقی اجباری است، زیرا این کد اقتصادی جدید جایگزین شماره قبلی در نظام مالیاتی، گمرکی و اقتصادی کشور خواهد شود.
تفاوت کد اقتصادی با شناسه ملی
کد اقتصادی جدید برای کمک به اجرای طرح جامع مالیاتی بوده و مطابق با سیستم های جامع مالیاتی است. برای به دست آوردن کد اقتصادی جدید باید به سایت سازمان امور مالیاتی مراجعه شود و در ادامه با توجه پرونده ای که از قبل برای آن کد اقتصادی قدیمی وجود دارد، کد جدیدی تعریف می شود . در کد اقتصادی جدید و قدیم هر دو ۱۲ رقمی هستند .

چه افرادی نیاز به دریافت کد اقتصادی هستند؟

هر شرکت که در زمینه تولید، مونتاژ و توزیع و پخش کالا یا خدمات فعالیت دارد.
کد اقتصادی
این مطلب را هم ببینید
کلیه اشخاص حقیقی که دارای جواز کسب و پروانه فعالیت از صنوف بوده و مکانی برای انجام  فعالیت خود دارند.
تفاوت کد اقتصادی با شناسه ملی

تخلفات کد اقتصادی شاما چه چیزهایی هست ؟

اگر فردی حقیقی یا حقوقی از کد اقتصادی دیگران استفاده کند، تحت هر عنوان، غیر قانونی است و مالیات تکلیفی، متوجه فردی است که از کد اقتصادی او به هر نحوی، سوء استفاده شده است. هر گونه جعل و تقلب و تبانی در این باره، خلاف مقررات بوده و با متقلبان برابر مقررات استفاده می شود. اگر فروشنده کالا یا خدمات، به منظور صدور صورت حساب که کد اقتصادی روی ان درج شده است، از خریدار، درخواست وجهی کند، خلاف مقررات  است و با متخلف، حسب مقررات برخورد خواهد شد. اگر فروشنده کالا یا خدمات در هنگام ارائه کالا، ارائه کد اقتصادی را منوط به اخذ وجهی، بیش از قیمت واقعی کالا یا خدمات کند، خرید کالا یا خدمات بدون این کد ۱۲ رقمی فروشنده، مانعی ندارد. در این حالت،‌خریدار بایستی گزارش انجام معامله و امتناع فروشنده به ارائه کد اقتصادی را ظرف ۳۰ روز از انجام معامله به اداره کل اطلاعات و خدمات مالیاتی سازمان، به صورت مکتوب گزارش کند.
تفاوت کد اقتصادی با شناسه ملی

مراحل دریافت کد اقتصادی

بایستی مدارک اعلامی فوق را به ادارات مالیاتی تسلیم کنید. کارشناس حوزه مالیاتی شما، مدارک را بررسی و پس از ارزیابی، دستور ثبت را صادر می کند. این مدارک پس از ثبت، تحویل اداره نظارت و پیگیری شده و پس از اقدامات قانونی، مدارک به اداره کل اطلاعات و خدمات مالیاتی، ارسال و به اداره شماره اقتصادی ارسال می شود. کد اقتصادی  توسط این اداره، صادر و برای متقاضی ارسال می شود. این کد روی کارت اقتصادی قرار گرفته و هر تغییری در مکان شرکت، بایستی به اطلاع سازمان امور مالیاتی برسد تا در کد اقتصادی ، ثبت شود
کد اقتصادی چیست؟ نحوه دریافت کد اقتصادی
این مطلب را هم ببینید

آیا به جهت دریافت کد اقتصادی ، اخذ مفاصا حساب دارایی ضروری است؟

خیر ضروری نیست

کاربرد کد اقتصادی چیست ؟

این کد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و برای اموری نظیر گرفتن کارت بازرگانی ، گواهی ارزش افزوده ، شرکت در کلیه مناقصه ها و مزایده ها ، عقد هر گونه قرارداد تجاری با اشخاص حقیقی یا حقوقی ، ارائه اظهارنامه های مالیاتی و ارزش افزوده ضروری می باشد
تفاوت کد اقتصادی با شناسه ملی
    .
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.